Doktor Mengele

Anjel smrti 1943 - 1945



Josef Mengele bol známy ako krutý doktor v koncentračnom tábore v Osvienčime. Na väzňoch páchal nehumánne experimenty. Mal veľké predsudky voči inej ako Árijskej rase, predovšetkým Rómom. Pri svojich experimentoch nechával aj úmyselne vyhladovať novorodencov. Kto bol teda známy doktor Mengele?

Narodil sa v Nemecku v meste Gűnzburg dňa 16. Marca 1911. Po maturite, za ktoré dostal pekné auto šiel študovať na univerzitu do Mníchova. Vyštudoval medicínu a doktorát získal za diplomovú prácu, kde skúmal rasové rozdiely v štruktúre spodného ďasna v roku 1935. Po skončení štúdia pracoval pre jednotky SS, ktoré boli súčasťou Hitlerovej strany NSDAP.

V roku 1943 nahradil pôvodného doktora, ktorý ochorel. V tom istom roku sa stal aj hlavným doktorom v koncentračnom tábore v Osvienčime. Poslal niekoľko stotisíc ľudí priamo do plynových komôr. Mal v kompetencii po príchode do tábora Auschwitz – Birkenau rozhodnúť, kto nastúpi na náročné práce, experimenty, alebo pôjde priamo do plynovej komory.

Známe sú jeho nehumánne a rasovo orientované experimenty. Takmer žiadny z nich nedokázal doviesť do konca. Najznámejšie z nich sú:

1. Skúmanie dvojčiat – v nacistickom Nemecku bolo potrebné, aby sa rodilo viacej ľudí a aby mali nemecké vojská početnú armádu. Snažil sa umelo navýšiť počet žien, ktoré majú dvojčatá alebo x-čatá. Pokúšal sa dvojičkám zašiť tepny, aby ich spojil dohromady. Pokus sa samozrejme skončil neúspechom.

2. Vyhladovanie novorodencov – svoju krutosť páchal aj na novorodencoch. Ihneď po narodení nedal narodenému dieťaťu jesť a skúmal, ako dlho vydrží bez stravy. Stopoval čas, za ktorý bezbranné dieťa zomrie.

3. Pokusy s vriacou vodou – ponáral ľudí do vriacej vody, aby zistil pri akej teplote je ľudské telo pripravené na smrť. Pokusy páchal predovšetkým na Rómoch a ľuďoch trpasličieho vzrastu.

Okrem spomínaných experimentoch skúšal aj pitvu zaživa. Jeho experimenty sú známe aj tým, že nepoužíval narkotiká na uspatie. Niektorým ľuďom vyberal jednotlivé orgány a skúmal, či človek dokáže žiť aj bez nich.

Keď už bolo jasné, že Nemci prehrajú vojnu, utiekol na západ pred blížiacou sa Červenou armádou. Za kruté zaobchádzanie s ľuďmi bolo na neho vznesené obvinenie. Obával sa o svoj život a zbabelo odišiel do Južnej Ameriky a neskôr do Argentíny, kde žil pod falošnou identitou. Za svoj život niekoľkokrát menil miesto bydliska. Ukrýval sa dokonale a za svojho života ho nikdy nechytili. Jeho smrť je veľkou záhadou. Údajne sa utopil v roku 1979, keď chytil kŕč. Niekoľko rokov po jeho smrti ho identifikovali na základe DNA. Jeho syn si v roku 1987 dal zmeniť priezvisko, aby nemusel ľuďom vysvetľovať okolnosti tragédie.