História Osvienčimu
Auschwitz I,II,III
Najväčší koncentračný tábor na svete sa nachádzal v okolí Osvienčimu. Postavili ho na príkaz Himmlera z 27. apríla 1940. Na začiatku vojny Nemci napadli najskôr Poľsko. Práve Poliaci boli prvými väzňami. Uväznili ich tu v júni 1940. Neskôr sa stali obeťou holokaustu predovšetkým Židia. Prvá plynová komora bola postavená v septembri 1940. Koncentračný tábor dostal názov Auschwitz, čo po Nemecky znamená názov poľskej obce Osvienčim.
Pre nedostatočnú kapacitu nariadil Himmler postaviť druhý tábor, ktorý dostal názov Auschwitz - Birkenau. Išlo o niekoľkonásobne väčší komplex, ako prvý tábor. Začal sa stavať v roku 1941. Nachádza sa v blízkosti Osvienčimu hneď v susednej obci Brezinka.
Tretí tábor sa začal stavať v Monowiciach v marci 1942. Išlo predovšetkým o pracovný tábor. Vyrábal sa tu hlavne kaučuk a syntetické vlákna.


Zo Slovenska bolo deportovaných približne 70 tisíc Židov. Zámienka bola, že budú pracovať pre nacistickú Ríšu. Za každého vyvezeného Slováka sme museli zaplatiť Nemcom 500 mariek. Z nášho územia boli Židia vyvážaní do poľského Osvienčimu vlakmi. Všetko to prebiehalo v dvoch hlavých etapách. V prvej vlne medzi marcom a októbrom 1941 ich bolo deportovaných 57 628. Väčšina z nich skončilo v Osvienčime a Brezinke. Za trest, že sme sa vzopreli Nemcom v Slovenskom národnom povstaní Nemci obnovili deportáciu Židov. Medzi septembrom 1944 až marcom 1945 deportovali ďalších približne 13 tisíc Židov do koncentračných táborov v Poľsku.